Bokeh

Bokeh (czyt. boʊkɛ, ˈboʊkeɪ, ˈboʊkə; od jap. ボケ boke – rozmycie) – w fotografii sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości.

Miękkie rozmycie wyodrębnia z tła główny motyw fotografii, nie odwracając od niego uwagi niepotrzebnymi szczegółami. Wykorzystywane jest to często w portretach. Polega ono na tym, że motyw zdjęcia znajduje się w strefie głębi ostrości i zostaje odwzorowany ostro, zaś oddalone tło obrazu pozostaje poza strefą głębi ostrości i następuje jego rozmycie.

(cyt. Bokeh, Wikipedia)Śnieg w Warszawie

Tym razem dwa zdjęcia, jako „zdjęcie tygodnia”. Jeszcze do południa świeciło słońce i było naprawdę miło, wiosennie, a wieczorem było już tak…

w marcu, jak w garncu 😉

Motylek

Czasem przeglądając stare zdjęcia trafi się na coś ciekawego. Dziś robiąc kopie bezpieczeństwa trafiłem na motylka: rusałka pawik.

motyl

 Obrazy ze szkiełek

Wybrałem się przetestować nowy obiektyw szerokokątny. Niestety warunki nie były najlepsze. Słońce już zaszło, do tego chmury i przedwiosenna ponura aura nie sprzyjały ciekawym widokom. Ale wracając po drodze mijałem kościół parafii NMP Królowej Świata na warszawskiej Ochocie i spodobały mi się obrazy jakie widoczne są na ścianie kościoła, bardzo ładnie prezentujące się wieczorem, gdy wewnątrz świątynia jest rozświetlona.
obraz ze szkiełek na kościele

 


Sól z butów

Po wejściu do mieszkania na panelach zostały ślady roztopionego błota pośniegowego. Gdy wieczorem wróciłem, plamy już wyschły a w ich miejsce pojawiły się – wyglądające z dala jak małe chmurki – białe plamy. W środku tych plam zauważymy kryształki soli, które tworzą kolejne kryształy z wysychającej wody z solą.

sól z butów
Wzory z soli na panelach